TREN
arrow_downward BİYOGRAFİ

BİYOGRAFİ

 

Azra Akın, 8 Aralık 1981 tarihinde Almelo’da (Hollanda) dünyaya gelmiştir. Türk bir ailenin ilk çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini Hollanda’da Waldorf okullarında tamamlamıştır.

1998 yılında Elite Model Look Türkiye yarışmasında birinciliği elde eden Akın, orta öğrenimine devam ederken Elite Modellik Ajansı bünyesinde dünyanın farklı ülkelerinde çalışmıştır.

2002 yılında Türkiye Güzeli seçilen Akın, aynı sene ülkesini temsil ettiği Miss World yarışmasında birinciliği Türkiye’ye getirmiştir.

Takip eden senede Miss World ünvanıyla dünyanın dört bir yanında seçilmiş sosyal sorumluluk faaliyetlerinde görev almıştır. Sonraki yıllarda ‘The Games’ (İngiltere) ve ‘Yok Böyle Dans’ gibi projelerle bu alandaki çalışmalarına devam etmiştir.

2004 yılında ‘Yağmur Zamanı’ dizisi ile oyunculuk kariyerine başlamış, 2005 yılında ‘Anlat İstanbul’ ile beyaz perdeye adım atmıştır. 
İlerleyen yıllarda kariyerine oyunculukla devam etmiş, bu dönemde çeşitli dizi, film ve tiyatro oyunlarında rol almıştır.
‘Heer & Meester’ adlı Hollanda yapımı film ile 2017 yılında rol almış ve Şimdi ise ‘Daha Neler’ adlı oyunda Haldun Dormen ile aynı sahneyi paylaşmaktadır.

2012 yılından beri Songül Öden ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) sözcülüğü görevini yürütmektedirler.

2004 yılında Türkiye Uluslararası Turizm kampanyasının yüzü olmuştur.
Bugüne kadar Pepsi, L’oreal Paris,  Avon, Pantene ve Arçelik gibi markaların reklam kampanyalarında yer almıştır.